16. novembar MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE U NAŠOJ ŠKOLI -November 16. A TOLERANCIA NEMZETKÖZI NAPJA ISKOLÁNKBAN

Naša škola je i ove godine obeležila 16.novembar Međunarodni Dan tolerancije. Vođeni načelima Deklaracije UN-a da je tolerancija prihvatanje činjenice da ljudska bića prirodno različita po izgledu, govoru, ponašanju i vrednostima imaju pravo da žive i budu to što jesu, svake godine zajedno razvijamo toleranciju prema različitostima. Ove godine cilj nam je bio razvijanje međureligijske tolerancije, a tema obeležavanja ovog značajnog dana „Božanstveno razlićiti, a u ljubavi isti“.

Tema je realizovana u formi uglednog časa nastavnika rimokatoličke verske nastave, istorije i srpskog jezika i književnosti. Nastavnici - Bernadeta Garajski Osbald, Hajnalka Kajdoči, Radomir Ninkov i Melisa Vilov, zajedno sa učenicima odeljenja 7.c, 6.d,7.d, 7.b i 8.d osmislili su i realizovali ugledni čas u atrijumu naše škole. Zadatak učenika bio je da istraže i prouče religije i veroispovesti prisutne u našem gradu i da najznačajnija obeležja predstave na uglednom času.

Danas na uglednom času,  prisutni učenici i nastavnici slušali su o judaizmu, hrišćanstvu i islamu. Prisutni na času  bili su u prilici da se upoznaju sa lepotama različitosti i da uoče dominantnu sličnost - ljubav prema Bogu i bližnjima.

Hvala nastavnicima i učenicima na toleranciji i  poštovanju različitosti!

Tim za zaštitu

Idén is megemlékeztünk a tolerancia nemzetközi napjáról. Az ENSZ alapelvének értelmében a tolerancia azt jelenti, hogy tudjuk, minden embernek joga van az életre és az önazonosságra; elfogadjuk, hogy az emberek nem egyformák, természetüknél fogva különböznek kinézetben, nyelvben, nemben, vallásban, stb.

Ennek szellemében szervezzük meg minden évben a tolerancia napi rendezvényünket. Idén a vallási toleranciára szerettük volna felhívni a figyelmet. Jelmondatunk: „Hitünkben másfélék, szívünkben egyek“.

A témát egy nyilvános bemutató óra keretében valósítottuk meg, melyet Garajszki Oszvald Bernadetta hittantanárnő, Kajdocsi Hajnalka és Radomir Ninkov történelemtanárok, illetve Melisa Vilov irodalomtanárnő szervezett a 7.c, 6.d, 7.d, 7.b és 8.d osztállyal. A tanulók feladata az volt, hogy tanulmányozzák, majd bemutassák a városunkban működő különböző egyházakat.

Az érdeklődők előadásokat hallhattak a zsidó vallásról és a szabadkai zsinagógáról, a keresztény vallásokról és templomokról, valamint az iszlámról, miközben a különbözőségeken túl rádöbbenhettek a legfontosabbra: minden vallásban közös, hogy az isten és a felebarátunk iránti szeretetre tanítanak.

Köszönet a tanárok és a tanulók munkájáért